Tarihçe

AYVALIK GIDA VE GIDA İŞLEMELERİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

“Bölgemizde tarıma yönelik nasıl bir canlılık yaratabiliriz?” sorusuna cevap arayan Ayvalık Belediyesi, çiftçilerin ürünlerini çeşitlendirmek, değerlenmesini sağlamak ve bu bağlamda istihdamı artırmak amacıyla Ayvalık Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması hedefiyle 2014 yılında harekete geçti.

İlk aşamada konu bütün boyutlarıyla masaya yatırıldı: Bölgede geniş bir alanda ciddi anlamda tarım yapılıyordu ama tarım faaliyetleri iyi yönlendirilemiyordu. Altınova’da 20 bin dönüm sulanabilir arazi, 2 milyon zeytin ağacı ve köylerde de 1000 dönümün üzerinde tarım arazisi bulunmasına rağmen yeterli gelir sağlanamıyordu. Tarıma dönük sanayi tesislerinin bulunmaması önemli bir eksiklikti. Dolayısıyla, daha çok bölgeye özgü gıda maddeleriyle benzerlerinin işleneceği çağdaş bir organize sanayi bölgesine ihtiyaç vardı.

İzmir, Balıkesir ve Manisa üçgeninde merkezi bir alanda yer alan, Çandarlı ile İzmir limanlarına yakınlığıyla öne çıkan ve kara, deniz, hava, demir yolları ile çoklu ulaşım olanaklarına sahip olan bölgede et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tarım ürünleri, zeytin işlemesi, meyve suyu üretimi, konserve üretimi, bakliyat kurutma-paketleme ve benzeri faaliyetlerde bulunacak firmaların hizmete girmesi büyük bir canlılık yaratacaktı.

Ayvalık Belediye Meclisi, bu gerçekler doğrultusunda ve Rahmi Gençer’in önerisiyle 03/09/2014 tarihinde aldığı 116 no’lu kararla, OSB kurulması için ilgili planlama çalışmalarının başlatılmasını oybirliğiyle kabul etti. Meclis bu konuda Belediye Başkanı Rahmi Gençer’i yetkilendirdi. Kurulan OSB Derneği’nin başkanlığını da yine Rahmi Gençer üstlendi. Sonra yer tesbiti yapıldı. OSB’nin Altınova’daki 478 dönüm üzerine kurulması, net hacminin 234 dönüm olması ve yaklaşık 30 yatırımcıya yer verilmesi planlanıyordu.

Ağustos 2014: Ticaret Odası (ATO) toplantı salonunda düzenlenen toplantıda katılımcılara OSB hakkında bilgiler aktarıldı; görüşleri ve önerileri alındı.

Kasım 2015: OSB Bilgilendirme Toplantıları’nın ikincisi Ayvalık Ticaret Odası’nda yapıldı. Toplantıya Bilim Sanayi Teknoloji Balıkesir İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk’un yanı sıra, iş adamları, Belediye Meclis üyeleri, Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve basın temsilcileri katıldı.

Haziran 2016: Ayvalık Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda OSB yatırımcılarıyla bir araya gelindi. Yatırımcılar yasal prosedür ve projede yer alma sürecinde üzerlerine düşen yükümlülükler hakkında bilgilendirildi. Toplantıya Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet Şefik Süner ile Belediye Danışmanı Ozan Coşkun katıldı.

Kasım 2016: Kurulma çalışmaları devam eden Ayvalık Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusunda ilgilileri bilgilendirmek amacıyla, bu kez Ayvalık Belediyesi tarafından Altınova Hizmet Binası’nda bir toplantı düzenlendi. Yatırımcılar bilgilendirildi, görüşleri alındı.

Bu arada OSB Derneği üyelerinden 500.000 TL, Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi’nden 400.000 TL, Ayvalık Belediyesi’nden 300.000 TL, Balıkesir Sanayi Odası’ndan 100.000 TL, Ayvalık Ticaret Odası’ndan 100.000 TL ve Balıkesir Valiliği’nden 100.000 TL olmak üzere dernek için toplam 1.500.000 TL toplandı. Bu para OSB arsasının alımı için kullanıldı.

Mayıs 2017: Başlatılan ÇED sürecinde Altınova halkı, STK’lar ve ilgili Kamu kurumlarıyla birlikte ÇED sunumunun yapılmasından sonra ÇED Raporu kabul edildi. Ardından OSB kuruluş protokolu Ayvalık Kaymakamlığı’nda imzalandı.

Aralık 2017: OSB Yönetim Kurulu ilk olağan toplantısı ile Müteşebbis Heyet toplantısını Kaymakam Gökhan Görgülüarslan’ın öncülüğünde gerçekleştirdi. Toplantıya Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet Şefik Süner, Gıda Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Cevdet Kantarcı, Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, AK Parti eski İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri ile Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri katıldı. OSB kuruluş protokolünün hazırlanarak, imza altına alındığı toplantıda OSB’nin yönetim ve denetim kurullarının vekil ve üyeleri belirlendi. Belirlenen isimlerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan gelecek onayın ardından açıklanacağı belirtildi.

Mart 2018: OSB Mütevelli Heyeti, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan başkanlığında ilk kez bir araya geldi. Heyet şu üyelerden oluşuyordu: Rahmi Gençer, İbrahim Mühürdaroğlu, Eşref Uslu, Ahmet Erkal, Zekeriya Babayiğit, Aydın Şensal, Halil Cevdet Kantarcı, Mustafa Büyükçıvgın, Ahmet Süner, Orhan Tunç ve OSB sorumlusu Ozan Coşkun. Teklif veren firmalarla fabrikaları belirleme ve parselleme konularının da görüşüldüğü bu ilk toplantıdan sonra heyet fabrikaların kurulacağı arazide incelemelerde bulundu.

2018 Haziran: OSB Koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıda bölgenin önde gelen kuruluşları arasında yer alan 14 firmanın başvuruda bulunduğu ve bunların yatırım yapmaya hazır olduğu belirtildi. Yönetim Kurulu’na arazi tahsisi için yetki verildi.

İlerleyen günlerde OSB projesinin Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nın yatırım programına alınması sağlandı. 8 Bakanlık ve 4 Genel Müdürlükten OSB’nin arsasının ve yapım izninin oluru alındı. Bu süreçte OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın gayretleriyle proje ve arsa tapusu işlemleri sonuçlandırıldı.

2019 yerel seçimlerinden sonra Rahmi Gençer’in OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevi sona erdi. Başkanlığı bir süre daha devam eden Rahmi Gençer 05/03/2021 tarihi itibari ile “derneği gerçek yatırımcılara teslim etmenin doğru olacağını” belirterek başkanlık görevini bıraktı. OSB Dernek Başkanlığına Hakan Albayrak seçildi.

Temmuz 2019: Ayvalık Kaymakamlığı’nda Ayvalık Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi toplantısı yapıldı. Ayvalık Kaymakamı ve Ayvalık Gıda İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Görgülüarslan’ın başkanlık yaptığı toplantıya; Ayvalık Belediye Başkanı ve OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mesut Ergin, OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Büyükçıvgın, Ayvalık Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Levent Gurup, Ayvalık Belediye Meclis Üyesi Ethem Vardı katıldı.

Aralık 2019: OSB arazisinin tapu devir teslim işlemi, Ayvalık Milli Emlak Müdürü Saim Ateş’in de katılımıyla, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan’ın huzurunda yapıldı. Anlaşmaya göre, Hazine’ye ait olan arazi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen 2 milyon 700 bin lira bedelle satın alındı. Altınova Mahallesi Topçular mevkiinin yanı sıra Dikili ovasındaki 10.000 dönümle birlikte  toplam 478 bin 788 metrekarelik alanda yapılması planlanan OSB’nin, sosyal donatılar haricindeki 234 bin 402 metrekarelik alanda kurulacağı belirtildi.

Haziran 2021: Ayvalık Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin parselasyon ve imar uygulama planları tamamlandı.